DSC_7029

Hinduski masaż głowy – prosta metoda na pozbycie się skutków stresu

Masaż głowy to tradycyjna hinduska technika, stosowana od ponad tysiąca lat. Jest bezpieczna, prosta, szybka, wygodna i można ją stosować wszędzie – nie wymaga specjalnych przyrządów, ani wydzielonego miejsca.

Nikomu już nie trzeba tłumaczyć, czym jest stres. Mamy z nim do czynienia niemal codziennie. Natłok obowiązków, tempo życia, uciążliwe wielkie aglomeracje, konieczność sprostania wielu wyzwaniom, życie pod presją czasu powodują, że cierpimy z powodu stresu dużo bardziej niż nasi przodkowie. I niewielu z nas może regularnie zadbać o siebie. A długotrwały stres działa szkodliwie na nasz organizm.

Hinduski masaż głowy to świetny sposób na uwolnienie się od uciążliwych skutków stresu.  Masaż ten jest delikatny, zdecydowany i rytmiczny. Jego działanie skupione jest na tych częściach ciała – głowie, szyi, barkach i ramionach – w których najbardziej odczuwamy skutki codziennego stresu. Zabieg masażu usuwa nagromadzone napięcie, które z czasem może objawiać się sztywnością szyi, bólami głowy, przemęczeniem oczu, a nawet utratą włosów. Z takim działaniem fizycznym związana jest również ulga emocjonalna – zrelaksowanie, złagodzenie stresu, uspokojenie duszy, nawiązanie bliższego kontaktu z własnym wnętrzem.

Kilka słów o historii masażu głowy

W kulturze Indii masaż od ponad 4 tysięcy lat pełni ważną rolę społeczną. Jego częścią jest również masaż głowy. Od ponad tysiąca lat jest przekazywany w hinduskich rodzinach z pokolenia na pokolenie. Początkowo był związany z zabiegami pielęgnacyjnymi, stosowanymi przez kobiety, aby ich włosy były piękne, lśniące i zdrowe.

Tego typu masaże w swojej pracy wykorzystywali również fryzjerzy. Z czasem powszechną tradycją stało się strzyżenie wraz z masażem głowy, który miał pobudzić i odświeżyć mężczyznę. Umiejętności te, tak jak w przypadku kobiet, przekazywane były z pokolenia na pokolenie.

W kulturze Zachodu masaż obejmuje całe ciało, ale pomija głowę. Hinduski masaż głowy, poszerzony o szyję, barki i ramiona jest jego doskonałym uzupełnieniem. Zdejmuje napięcia ze zwykle potrzebujących tego barków i włącza do masażu także bardziej subtelne działanie – wpływa na znajdujące się na szyi i głowie czakry, czyli ośrodki energetyczne (czakrę korony, tzw. trzecie oko i czakrę gardła).

Na co pomaga masaż głowy?

Hinduski masaż głowy słynie z łagodzenia objawów stresu. Może ich być wiele, ale najbardziej typowe to: wysokie ciśnienie, kołatanie serca, nadmierne pocenie się, utrata apetytu, nieregularne miesiączki i zespół napięcia przedmiesiączkowego, impotencja lub słaby popęd płciowy, wrzody, poczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy, zgaga, niestrawność, biegunki lub zaparcia, bezsenność, depresja, wypadanie włosów.

Oprócz objawów fizycznych konsekwencją długotrwałego stresu są również dolegliwości emocjonalne. Najczęstsze z nich to: lęki, niepokoje, drażliwość, frustracja, huśtawka nastrojów, poczucie bezradności i osamotnienia, niska samoocena, koszmary nocne, brak koncentracji, słaba pamięć, brak równowagi emocjonalnej.

Wszystkie te zaburzenia wynikają z braku harmonii energetycznej organizmu, która spowodowana jest przedłużającym się stresem. Hinduski masaż głowy jest doskonałym sposobem na odzyskanie stanu spokoju wewnętrznego oraz równowagi fizycznej i emocjonalnej. To prosta i skuteczna droga do zwalczania wszelkich skutków stresu.

admin