foto 023

Chiropraktyka – wszechstronna terapia kręgosłupa

Chiropraktyka to efektywna i bezpieczna metoda, akceptowana w środowisku medycznym, które służy przywracaniu zdrowia przez zabiegi manualne na kręgosłupie. Dzięki tym zabiegom, potocznie nazywanym kręgarskimi, można leczyć wiele poważnych dolegliwości. Ich przyczyna bowiem, dość często ma źródło w kręgosłupie.

Nazwa chiropraktyka pochodzi z języka greckiego, w którym chiro znaczy ręka, zaś practicos to czynić. Tę metodę znał już cztery wieki przed naszą erą ojciec współczesnej medycyny, lekarz grecki – Hipokrates.

Chiropraktyka – skuteczna terapia kręgosłupa

Coraz częściej lekarze różnych specjalizacji medycznych, w tym ortopedzi, proponują pacjentom zabiegi manualne na kręgosłupie. Wbrew fałszywej, obiegowej opinii, chiropraktyka (kręgarstwo), to nie sztuka mechanicznego nastawiania kręgów, lecz metoda oparta o głęboką znajomość anatomii człowieka. Dzięki niej można usprawnić kręgosłup i zlikwidować wiele dolegliwości od niego pochodzących.

Zabieg kręgarski bardzo często pozwala uniknąć operacji. Chiropraktyk to wykształcony specjalista z wieloletnią praktyką. Potrafi zlikwidować bóle nie tylko samego kręgosłupa, czy rwę kulszową, ale też wiele innych. Na przykład bóle karku, głowy, ramion, drętwienie rąk i nóg, arytmię serca powodowaną uciskiem na kręgi piersiowe, a nawet zlikwidować zaburzenia pracy jelit czy żołądka oraz szereg innych dolegliwości. Pacjenci często są zdziwieni, że po zabiegach chiropraktyka ustępują problemy – według nich – zupełnie nie związane z kręgosłupem.

Chiropraktyka to metoda powszechnie stosowana w krajach zachodniej Europy np. w Danii i Anglii. Również w Polsce coraz więcej osób wybiera metody manualne leczenia kręgosłupa, zwłaszcza gdy zawiodą szpitalne i sanatoryjne kuracje. Zdarza się, ze zabiegi operacyjne nie odnoszą skutku i dopiero wizyta u chiropraktyka rozwiązuje problem. Jeśli więc badania lekarskie wykluczają, że powodem bólu są chore inne organy, warto wiedzieć gdzie można bezpiecznie wyleczyć kręgosłup metodą medycznego kręgarstwa.

Chiropraktyka dla każdego

Specjalista chiropraktyk może umiejętnie usprawnić kręgosłup dzieciom i dorosłym, jak i osobom w podeszłym wieku. Zabiegi wykonuje techniką dobraną indywidualnie, w zależności od potrzeb i diagnozy. Metody kręgarskie są niezawodne, często nawet w tych przypadkach, gdy pacjent ze względów zdrowotnych (wiek, stan serca) nie może być zoperowany.

Określone metody manualne stosowane przez chiropraktyka mogą też pomóc zlikwidować dokuczliwe bóle psychosomatyczne i inne uciążliwe dolegliwości będące następstwem stresu, złych emocji i negatywnych przeżyć. Terapia manualna kręgosłupa równocześnie z poprawą zdrowia oddziałuje mocno na psychikę, przywracając ludziom chęć do życia. Pomaga wyjść z depresji, poprawia koncentrację. Daje również dobre efekty przy pozbywaniu się bezsenności.

Usprawnienie kręgosłupa przyczynia się do lepszego ukrwienia wszystkich narządów wewnętrznych. Szczególnie dobre efekty daje przy rwie kulszowej, bolesności barków, stawów i szyi, drętwieniu rąk, dolegliwościach układu moczowo-płciowego, problemach z zaparciami i zespole niespokojnych nóg.

admin