Trudno w to uwierzyć, ale bóle i choroby kręgosłupa, mogą być efektem stresów i różnorodnych negatywnych stanów psychicznych. Takich dolegliwości nie da się wyleczyć tabletką. Tu potrzebne są działania sprawdzonego chiropraktyka.
Współczesna medycyna, a w szczególności chirurgia, odnosi olśniewające wprost sukcesy w leczeniu ostrych i wymagających inwazyjnych metod przypadków. Jednakże większość trapiących nas dolegliwości nie wymaga zastosowania skalpela czy skomplikowanej, nowoczesnej aparatury. To jednocześnie i dobrze, i źle. Dobrze, bo z pewnością pobyt w szpitalu czy operacja nie należą do przyjemności. Źle, bo w przypadku wielu uciążliwych i powszechnych chorób medycyna jest często zupełnie bezradna.
Każdy z nas chociażby raz w życiu doświadczył tej bezradności szukają pomocy u lekarza. Najczęściej wszystko się kończy na wypisaniu recepty, kredkach przeciwbólowych, jakichś drobnych zabiegach, ewentualnie skierowaniu do specjalisty. Tracimy czas na bieganie po przychodniach, szarpiemy sobie nerwy, usiłując wymusić na służbie zdrowia to, co nam się należy, a w końcu niszczymy także i nasze cenne zdrowie, przyjmując lekarstwa, które wcale nie leczą, tylko usuwają objawy.
Sytuacja nie jest jednak zupełnie beznadziejna. Istnieje taka forma opieki zdrowotnej, dzięki której możemy odzyskać i zdrowie, i dobre samopoczucie. Jest nią chiropraktyka, metoda opracowana przez McTimoney Corley’a. Wykorzystuje ona wrodzone, naturalne zdolności naszego organizmu do regeneracji, czyli powrotu do zdrowia. Ludzkie ciało to jeden z cudów natury. Samo potrafi dokonać niezwykłego uzdrowienia, trzeba mu w tym tylko trochę pomóc. Takim wsparciem jest właśnie chiropraktyka. Zajmuje się ona stanem całego układu kostnego człowieka, tzn. kręgosłupa, miednicy, czaszki i kończyn. Poprzez delikatne, ale skuteczne oddziaływanie na mięśnie, ścięgna i kości zostaje przywrócona równowaga układu podstawowego dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania.
Może trudno w to uwierzyć, ale bóle i choroby kręgosłupa, a także wiele innych dolegliwości fizycznych, to efekt naszych napięć, przeżywanych przez nas stanów psychicznych. Ciało i psychika człowieka stanowią bowiem całość. Doświadczane przez nas emocje takie jak: strach, gniew, ból, smutek i zmartwienie powodują napięcia i sztywność mięśni, a w konsekwencji naruszenie równowagi kręgosłupa. A kondycja całego organizmu, wszystkie jego czynności zależą właśnie od stanu kręgosłupa. I tu zaczyna się błędne koło: im więcej stresów, tym bardziej doskwiera nam kręgosłup, a im jest z nim gorzej, tym więcej pojawia się innego rodzaju dolegliwości. Z tygodnia na tydzień czujemy się coraz bardziej chorzy i zestresowani i koło się zamyka.
Takie samo negatywne oddziaływanie na kręgosłupa mogą mieć zastarzałe kontuzje, wypadki, zwykły upadek na lodowisku czy ciężki poród.
Nasz kręgosłup cierpi więc z różnych przyczyn, a my cierpimy na choroby o pozornie niewyjaśnionym źródle – kołatanie serca, zawroty głowy, nudności, bezsenność, szumy w uszach, depresję poporodową, bezpłodność, impotencję, czy różnego rodzaju bóle: żołądka, ramion, głowy, szyi, barku.
Dzięki terapii dopranej przez chiropraktyka możemy pozbyć się nagromadzonych napięć, usunąć przyczynę bólu, przywrócić optymalny stan zdrowia i jednocześnie zapobiec degeneracji kręgosłupa.
W Polsce niestety opieka chiropraktyczna nie jest tak rozpowszechniona jak w USA, Kanadzie czy krajach zachodniej Europy. Niewielu jest więc wykształconych, wysokiej klasy chiropraktyków. Działa jednak w naszym kraju Stowarzyszenie Chiropraktycy Polscy. Na stronie Stowarzyszenia można znaleźć profesjonalistów zajmujących się chiropraktyką, między innymi autora tejże strony.
Chiropraktyka to nie tylko terapia manualna kręgosłupa, to także nauka, sztuka i filozofia. Filozofia życia – bez bólu, cierpienia, choroby; życia w szczęściu, radości; życia wypełnionego przyjemnościami, z których wreszcie możemy korzystać. Sztuka zaś przede wszystkim spotkania z człowiekiem, porozumienia z nim, otwarcia na wypełniające nas emocje, sztuka zmieniania siebie i innych dzięki niepowtarzalnej magii spotkania.
Nie wszystko jednak jest takie proste i wspaniałe. Prawie zawsze pomoc chiropraktyka wiąże się z wysiłkiem ze strony jego klientów. Żeby odzyskać zdrowie wystarczy kilka wizyt u specjalisty. Ale utrzymanie tego stanu wymaga pewnych starań. Na co dzień nie dbamy o kręgosłup, potęgując związane z nim dolegliwości. Musimy nauczyć się pamiętać o jego potrzebach, zwrócić uwagę na to jak siedzimy, jak chodzimy, jak śpimy. Dobrze jest też zadbać o dietę czy ćwiczenia. A czasem trzeba zmienić swoje życie… Niech wizyta u chiropraktyka będzie pierwszym krokiem do odzyskania zdrowia, wewnętrznej równowagi i radości życia